Дерсу Узала / Dersu Uzala / デルス・ウザーラ / Dersu UzałaKawałek Tuwy w Polsce;)
Oto materiały, które dostałem na ten temat.
Sam się wybieram i może nawet zrobię jakiś reportaż?
Zapraszam!AKT i Stowarzyszenie Hayirakan Kultura Jutra i  zapraszają:

 

 

Bezdroża Azji - Wędrujące Jurty w Polsce:

Po wrocławskim festiwalu Bezdroża Azji program na lipiec jest wypełniony zajęciami. Gendos wraz z jurtą pojawi sie w kilku miejscach.

 

Cieplice  4,5,15,16,19,20 lipca 2007

Koźmin Wielkopolski 22 lipca 2007

Kraków 26 - 29 lipca 2007 Festiwal Rozstaje

 

 

JURTA W CIEPLICACH

 4,5,15,16,19,20 lipca 2007 o godzinie 20:00  

w ustawionej na naszym podwórku w Cieplicach (w Jeleniej Górze) przy ul. PCK 4 jurcie będzie można spotkać się z odległą, tuwińską kulturą.

koszt - 20 zł od osoby 

 

Gendos, jego żona Nadia i syn Artysz zapraszają na wieczory tuwińskie. Nadia przygotuje herbatę i skromny poczęstunek, zaprezentuje uszyte przez siebie ludowe stroje, Gendos zaśpiewa i poopowiada o swoich instrumentach, Tuwie i szamanizmie, Artysz będzie biegał w około. Obejrzeć będzie można film poświęcony syberyjskim szamanom.

 

Więcej informacji i rezerwacja miejsc – 602303374 Grzegorz

 

www.akt.art.pl www.gendos.akt.pl  

 

 

 

ROZSTAJE - JURTY W KRAKOWIE

od 26 do 29 lipca na Placu Szczepańskim staną trzy jurty. Obóz bedzie tętnił zyciem, syberyjskie potrawy, filmy, muzyka i wiele innych atrakcji.

 
JURTA W CIEPLICACH

WĘDRUJĄCA JURTA W CIEPLICACH – BEZDROŻA AZJI


Znany w świecie artysta tuwiński, muzyk, śpiewak gardłowy, rzeźbiarz, budowniczy bębnów szamańskich Gendos osiadł czasowo w Polsce a dokładnie w Cieplicach, dzielnicy Jeleniej Góry. Przebywa tu w przerwach pomiędzy trasami koncertowymi, kiedy jest zbyt mało czasu aby powrócić do Tuwy, gdzie jest jego dom.


Tuwa to niewielka autonomiczna republika należąca do Federacji Rosyjskiej. Położona jest ona w samy sercu Azji, na granicy z Mongolią. Umiejscowienie w górskiej kotlinie, najwyższe szczyty sięgają 4000 metrów, na styku dwóch potężnych krain, Syberii i stepów Centralnej Azji, spowodowało powstanie specyficznej kultury. Tuwa zasłynęła z serii bardzo drogich znaczków pocztowych, przypominających jej krótki międzywojenny epizod niepodległościowy, oraz ze śpiewu gardłowego. Ta rzadko spotykana technika wokalna przetrwała w nielicznych miejscach na świecie. Tuwińcy godnie kontynuują tradycje przodków. Tuwa ze względu na swoje położenie zachowała też prastary system wierzeń, szamanizm.


Gendos jest obok Huun Huur Tu, Yat-Kha i Sainkho Namchylak jednym z najbardziej znanych wykonawców, pochodzących z tego małego kraju. W Europie koncertuje od blisko dwudziestu lat współpracując z wieloma gwiazdami. Przytoczyć można tu kilka nazwisk, Tim Hodgkinson (Henry Cow), Ken Hyder, Peter Kowald, Olga Szwajgier, Jorgos Skolias, Mazzoll.


Poza muzyką awangardową, graną i wydawaną w różnych konstelacjach, Gendos występuje solo, tworząc specyficzne misteria łączące muzykę szamańską z tradycyjną muzyką stepów Centralnej Azji i Tajgi. Muzyk do dnia dzisiejszego ma w swoim dorobku siedem płyt, występy w Polskiej Telewizji i Telewizji Pro7, udział w niezliczonych festiwalach jak Total Music Meeting w Berlinie, Passage w Nancy, Nebo Festiwal w Zagrzebiu, Na Druhom Brehu w Hradcu Kralove czy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.


Cieplickie spotkania w jurcie są chęcią przybliżenia atmosfery panującej w dalekiej Azji, na jej stepach i bezdrożach. Gości powita skromny poczęstunek przygotowany przez żonę artysty, Nadię. Obejrzeć będzie można niespełna półgodzinny film „Tabu, Ostatni Szaman” i posłuchać recitalu Gendosa siedząc w jurcie, tak jak w Azji.


Cały program trwa około 2 godzin. Miejscem jest podwórko naszego domu w Cieplicach (Jelenia Góra) przy ul. PCK 4. (przystanek Apteka pod Koroną)


Daty Spotkań:

4,5,15,16,19,20 lipca 2007

Godzina rozpoczęcia 20:00

Miejsca w jurcie jest niewiele, prosimy więc o wcześniejsze umówienie się.

Tel. 0757551971, 0602303374, e-mail akt@akt.art.pl opłata – datek 20 zł na rzecz rozwoju Stowarzyszenia Hayirakan.

Organizatorem jest Stowarzyszenie „Hayirakan Kultura Jutra” przy współudziale „AKT Kultura i Turystyka”.


Zapraszamy Serdecznie Gendos i Grzegorz