Dersu Uzala: Blog about Dersu Uzala and V. Arsenyev.

czw
19
Lis '15

Materiały i napisy. Субтитры – друзья!

Pojawiła się szansa na wystawę poświęconą Dersu, może nawet na imprezę. Bardzo chciałbym do tematu powrócić, ale na nowy sposób. (Życie nie stoi w miejscu. Doświadczenia nakładają się na siebie jak kula śnieżna. Nie jestem już człowiekiem, którym byłem lata temu.) Tymczasem robię porządki w materiałach. Oglądam to, co się pojawiło przez ostatnie lata.
Są fajne materiały, ale nie cieszą się popularnością. Wielka szkoda, że Rosjanie nie robią do nich napisów po angielsku albo przynajmniej po rosyjsku. Choćby Dersu Uzała. Wspomnienia o filmie / Дерсу Узала. Воспоминания о фильме / Dersu Uzala. Memories about the movie.
Tu znowu zabawna historia o tym, że Kurosawa na planie filmowym został ojcem chrzestnym dziewczynki, która gdy dorosła zrobiła dokumentalny film na ten temat: Мой крестный — Куросава / My godfather – Kurosawa. Sam mam fajny film dokumentalny o Maximie Munzuku, który warto by wrzucić do sieci, tytuł bodaj „Brzegi pamięci”.

Inne zaległości do nadrobienia:
Д/ф о съёмках фильма «Дерсу Узала» , Россия. „Зона жизни” 2000 г. ОТВ-ПРИМ
Юрий Соломин о съёмках в фильме „Дерсу Узала”
Тропой Арсеньева – фильм Николая Задорнова
Impresja z biblioteki miasta Arsenjew
Rosyjska, wcześniejsza adaptacja filmowa Дерсу Узала (1961 г.), którą oczywiście znam, ale wcześniej jej chyba nie było w necie.

Дорогие друзья. Я нашел много интересных материалов на русском языке. Я думаю, что много людей в мире хотели услышать об истории Дерсу, но языковой барьер делает его невозможным. Вы можете помочь! Первый шаг: нужно сделать текстовое сопровождение видеоряда. Когда мы будем иметь субтитры, мы можем перевести на другие языки. Документальный фильм Дерсу Узала. Воспоминания о фильме например, или это смешной история Мой крестный — Куросава. Д/ф о съёмках фильма «Дерсу Узала» , Россия. „Зона жизни” 2000 г. ОТВ-ПРИМ обязательно. Я приглашаю Вас к сотрудничеству! Просто: если вы напишите мне все слова (например файл .txt) это будет маленький шаг для человека, но огромный — для всего человечества;)

Możliwość komentowania Materiały i napisy. Субтитры – друзья! została wyłączona

śr
19
Wrz '12

Dzikie Życie

W miesięczniku Dzikie Życie okazał się świetny trzystronicowy artukuł o Dersu Uzale autorstwa Roberta Jurszo: Archaiczna mądrość animizmu

Excellent article about Dersu in Wild Life – the polish newspaper.

Możliwość komentowania Dzikie Życie została wyłączona

śr
9
Lip '08

Dersu Uzała, człowiek natury – w 100-lecie jego śmierci

Wojciech Jóźwiak na www.taraka.pl napisał artykuł o Dersu i nie tylko. Przeczytać należy koniecznie;)

Możliwość komentowania Dersu Uzała, człowiek natury – w 100-lecie jego śmierci została wyłączona

wt
11
Mar '08

Artykuł o stronie po rosyjsku

Z tego wszystkiego zapomniałem, że w gazecie Ewropa.ru – piśmie wydawanym w Polsce, dla Polaków, ale po rosyjsku – ukazał się artykuł o Dersu i o stronie. Autorem jest zapalony miłośnik Dersu, popularyzator i tłumacz, Piotr Wdowiak. Zachęcam do kupienia w Empiku (numer 2). I oczywiście wielkie dzięki Piotrze, świetna robota!
Zobaczcie fragment.

About a article in Polish magazine Ewropa.ru. The article is about Dersu and this site.

Ewropa.ru

Możliwość komentowania Artykuł o stronie po rosyjsku została wyłączona