Dersu Uzala: Blog about Dersu Uzala and V. Arsenyev.

pt
30
Gru '11

W Ussuryjskim Kraju

Zysk wydał W USSURYJSKIM KRAJU. Pięknie wydane, bogato ilustrowane, w twardej oprawie. Nowe, oryginale tłumaczenie. Serdeczne podziękowania dla Wydawnictwa. Świetna robota!

Zanim zająłem się Dersu w Polsce, zanim rozreklamowałem ten temat to książki Arsenjewa można było kupić za kilka złotych. Sam kupiłem egzemplarz za taką śmieszną cenę. Po latach dzięki mojej działalności ceny tych książek skoczyły do kilkudziesięciu, a nawet stu-kilkudziesięciu złotych. Zatem teraz to nowe, dwutomowe wydanie – pięknie ilustrowane, w twardej oprawie – za cenę 80 złotych ma naprawdę rozsądną cenę. To połączenie książki przygodowej i zarazem naukowej z albumem etnograficznym i przyrodniczym.

W Ussuryjskim Kraju

Możliwość komentowania W Ussuryjskim Kraju została wyłączona

nie
2
Maj '10

Mój tekst na okładkę książki

Poniżej tekst jaki napisałem na życzenie Wydawnictwa na okładkę wznowienia Dersu Uzały. Troszkę mi go przerobili, a w oryginale ma on swój rytm więc pozwolę sobie przytoczyć go w całości. Przypominam, że książkę już można kupić!


Już tak wielu miłośników przygody z różnych krain świata wyruszyło w głąb syberyjskiej tajgi czytając tę książkę lub oglądając nakręcony na jej podstawie film Akiry Kurosawy. Teraz ty wyruszysz w tę pełną przygód wyprawę, by pewnej mrocznej nocy w bezkresnym lesie spotkać niezwykłego bohatera tej opowieści, Dersu Uzałę – myśliwego i tropiciela. Być może zaprzyjaźnisz się z Dersu, a nawet pokochasz go tak, jak to się stało z tak wieloma już ludźmi na całym świecie.

Dersu – leśny mędrzec – to postać magiczna. Trudno teraz już dojść na ile rzeczywista, a na ile wyidealizowana, czy może nawet „zlepiona” z wielu ludzi. Jest tak, ponieważ pozostawił po sobie niewiele więcej ponad pamięć swego przyjaciela Władimira Arsenjewa – oficera, topografa, badacza rosyjskiego Dalekiego Wschodu, pisarza. Tylko dzięki jego wszechstronnym talentom możemy dziś zachwycać się animistyczną filozofią Uzały.

Jest w tej prostej historii przyjaźni pomiędzy młodym naukowcem, a pierwotnym myśliwym coś uniwersalnego i ponadczasowego. Widzimy tu nie tylko losy ludzi, ale też losy całego naszego globu. To zderzenie dwóch światów, które sobą te postacie reprezentują – natury i cywilizacji. Wzajemna fascynacja, wzajemna chęć opieki, ale i przepaść, której nie potrafi przeskoczyć żadna ze stron. Historia skazana na dramat – mały dramat człowieka, ale wielki dramat ludzkości.

Możliwość komentowania Mój tekst na okładkę książki została wyłączona

pt
23
Kwi '10

Książka schodzi z drukarni

Książka w sprzedaży!
Informacja na stronie wydawnictwa.
Zapraszam do mojej ulubionej księgarni.

Dersu Uzala dobreksiazki.pl

Możliwość komentowania Książka schodzi z drukarni została wyłączona

śr
31
Mar '10

Dersu znów w księgarniach!

Po pięćdziesięciu latach nieobecności Dersu Uzała powróci na polskie księgarskie półki. Wydawnictwo Zysk postarało się o nowe, wspaniałe wydanie dzieł Władimira K. Arsenjewa. Wkrótce do księgarń trafi „Dersu Uzała” czyli druga część przygód naszych bohaterów, a nieco później będziemy mogli kupić pierwszą część „W Ussuryjskim kraju”. Oba tomy będą ilustrowane zdjęciami zrobionymi przy realizacji filmu Akiro Kurosawy. O te nieznane materiały postarał się Jacek Pałkiewicz, który okazuje się zna dobrze drugiego reżysera filmu, Władimira Wasiljewa. Pan Pałkiewicz jest też autorem wstępu do tomu pt. „Dersu Uzała”. Całość książki zdobi przepiękna szata graficzna. Autorką nowego tłumaczenia jest Ewa Skórska.
Przykładowa strona z książkiPrzykładowa strona z książki
Przykładowa strona z książki

After 50 years the book „Dersu Uzala” again in Polish bookshops. Excellent, unprecedented edition with photographs from realization of Kurosawa’s film.

В Польше будет издана книга В. К. Арсеньева „Дерсу Узала”. Остатние издание было 50 лет тому. Но, такого не было нигде в мире! Владимир Васильев, второй режиссер фильма передал съемки сделанные при реализации фильма.

Możliwość komentowania Dersu znów w księgarniach! została wyłączona

nie
18
Paź '09

Jacek Pałkiewicz o Dersu

Mój przyjaciel Dersu Uzała – wspomnienia z wyprawy Jaceka Pałkiewicza.
„Ludzie z plemienia Goldów, z których wywodził się legendarny myśliwy, nie potrafią już żyć w tajdze. Poza najstarszymi są głusi na głosy natury…”


Foto J. Pałkiewicza Suan-Kon, myśliwy z tajgi, źródło: Rzeczpospolita

Możliwość komentowania Jacek Pałkiewicz o Dersu została wyłączona